Regionálni inštruktori absolvovali zaujímavú stáž vo Fínsku, prezentovali ju popradským trénerom

Regionálni inštruktori absolvovali zaujímavú stáž vo Fínsku, prezentovali ju popradským trénerom

O poznatky z inšpiratívnej stáže o fínskej „levej“ ceste je záujem aj medzi slovenskými mládežníckymi trénermi. Zaujímavé informácie dnes čerpali aj tí z popradského klubu.

Regionálni inštruktori Slovenského zväzu ľadového hokeja sa dnes (18.10.2023) podelili s trénermi mládežníckeho hokejového klubu HK ŠKP Poprad o skúsenosti zo stáže vo Fínsku. V krajine tisícich jazier absolvovali kemp Pohjola, ktorý niesol marketingový názov „levia cesta“. Jeho úlohou je pripraviť na reprezentačnú kariéru fínske mladé hokejové talenty. Aktuálne miestni odborníci pracovali so 44 vybranými hráčmi z vyše 2300. Tí by mali vytvoriť kostru fínskej hokejovej reprezentácie do 16 rokov.

 Ide o veľkolepú udalosť, na ktorej sa zúčastnilo z rozhodnutia trénerov národného tímu do 16 rokov a desiatok regionálnych koučov dovedna 132 hokejistov z viac ako 2300 vo svojom ročníku. Vybraní pätnásťroční chlapci z celej krajiny najskôr dostali pozvánku na predkvalifikačné a kvalifikačné kempy, z ktorých vzišiel konečný počet 120 korčuliarov a 12 brankárov. Ten sa zúčastnil na týždňovom sústredení pod názvom Pohjola, kde tínedžeri bojovali o miesto v reprezentačnej kategórii do 16 rokov. Nehrali pritom len zápasy medzi sebou na základe rôznorodého rozdelenia do jednotlivých tímov.

Vzdelávali sa v mnohých iných oblastiach hokejového rozvoja. Napríklad v športovej všestrannosti, kvalite a intenzite tréningu vrátane prispôsobenej dĺžke regenerácie či správnej a rytmickej výžive. Tréneri národného tímu do 16 rokov napokon na základe štyroch kritérií, respektíve herných rolí – útočenie s pukom, útočenie bez puku, bránenie s pukom a bránenie bez puku – vybrali 44 hokejistov, ktorí vstúpia na medzinárodný ľad ako súčasť národného tímu do 16 rokov už o niekoľko týždňov v prípravnom súboji proti Nemecku. Neskôr v decembri absolvujú aj domáci turnaj, na ktorom nebude chýbať ani slovenská hokejová reprezentácia do 16 rokov. Vlani naša šestnástka pod vedením trénera Ivana Králika pokorila fínskych rovesníkov 6:3.

Touto cestou sa chce inšpirovať aj SZĽH. Do Fínska tak odcestovali  regionálni inštruktori Július Beňuš, Radovan Somík, Roman Tvrdoň, Jiří Bicek a Michal Šťastný, teda pätica, ktorá zároveň pôsobí vo funkcii trénerov v reprezentačnej kategórii do 15 rokov. Šiestym účastníkom bol Martin Štrbák, člen metodického oddelenia SZĽH, ktorý vo fínskom Vierumäki v minulosti študoval. Regionálnym inštruktorom SZĽH otvoril dvere nielen do kempu Pohjola, ale aj do fínskych klubov. 

„Cieľom našej cesty bolo vzdelávanie našich radov. Zopár rokov sme sa snažili o účasť na Pohjola kempe, napokon to vyšlo. Vytvorili sme si zaujímavé kontakty. Fínom sme odprezentovali našu robotu, oni nám zas svoju. Absolvovali sme mnoho atraktívnych diskusií ohľadom vzdelávania aj v kampuse na slávnej miestnej univerzite Haaga-Helia. Ďalším plusom bolo, že sme videli tréningový proces a prípravu Pohjola kempu, ktorý otvára hráčom cestu do reprezentačnej šestnástky. Navštívili sme aj dva kluby. Videli sme tréningový proces detí v kategóriách, ktoré sledujeme aj na Slovensku. Bolo zaujímavé vidieť, aké podmienky pre rast vytvárajú Fíni. Našli sme viacero vecí, ktoré sa u nás dajú zlepšiť,“ rozhovoril sa pre hockeyslovakia.sk Radovanom Somík, ktorý vedie skupinu regionálnych inštruktorov v SZĽH.